Morelia viridis - výskyt:Osobní stránka na adrese: reptiles-morelia osobni stranky.cz
Morelia viridis - výskyt
Morelia viridis je stromová krajta,pocházející z deštných pralesů Nové Guiney některých obklopujících ostrovů ,které jsou součásti Indonésie.
Ostrov Nová Guiney leží na rovníku,což znamená,že velká část ostrova má teplé a vlhké podnebí a velké množství srážek. Roční období se zde dělí na velmi vlhké a suché. Tato období se mění a trvají v závislosti na poloze a výšce.Období vlhka trvá přibližně od listopadu do dubna,období sucha od května do října. Většina oblasti však zaznamenává hojné dešťové srážky v půběhu celého roku. Průměrná vlhkost je celoročně okolo 80%. Teplota zde kolísá podle oblasti a výšky od 20 do 35,5°C. V horách může být teplota i nižší. Vzhledem k poloze ostrova, blízko rovníku,den trvá 12 hodin.
Krajty rodu morelia podle dostupných informaci jsou stromoví hadi,avšak nejraději obývají nižší a přízemní partie stromů a vegetace. Velmi často jsou nacházeni na zemi.
Názvy krajt Morelia viridis ..... jsou podle oblasti ve kterých se vyskytují.
ARU - ostrovní forma -pojmenována podle ostrova.Tělo je světle zeleně a je poseto bílými šupinami,které se táhnou kolem hřbetu.Jsou známí jedinci nádherně modří nebo částečně s kombinaci bílých štítků. Forma ARU má krátký a tupý ocásek se zbarvením do modra,nebo částečně či zcela černý.Hlava je středně velká,břišní štítky jsou bílé.Dospělé krajty měří okolo 150cm.
BIAK- ostrovní forma-tato forma je považována za největší a zároveň nejagresivnější.Má velkou širokou hlavu protáhlý čenich,vystouplé nozdry,dlouhý špičatý ocásek a hodně robustní tělo. U těchto krajt je zbarvení velice variabilní.
MERAUKE (CAPE YORK)- je podobná formě ARU,vyznačuje se citronově zelenými zvířaty,u kterých se bílé šupiny soustřeďují na páteři,a ty pak mohou tvořit bíly hřbetní pruh. Ocásek je tupý a světlý.Červená varianta mláďat je velmi vyhledávána.
SORONG,JAYAPURA-ostatní pevninové formy SORONG, je označení města,ze kterého jsou hadi vyvážení do světa.,,SORONG,, je nejběžnější označení pevninové formy.Základním poznávacím znakem je plynulý hřbetní pruh od hlavy až k ocasu.Někteří mají modrý pruh přerušovaný více či méně.Po obou stanách vystupují trojúhelníky nebo čárky. Množství a intenzita je individuální. Forma SORONG má kratší hlavu,ocásek je dlouhý,špičatý,tmavý nebo pigmentován. SORONG je menší než ostatní formy Zde se vytváří nespočetně mnoho barevných mutací. JAYAPURA je další pobřežní město, hadi chycení v této oblasti se podle něho nazývají. Povaha krajt z pevnin je individuální,ale vesměs se jedná o klidné hady.
Mikro lokality-ADAK,SALAWATI,WAMENA,BOKONDINI,LEREH atd..umělé vytvořené názvy podle ,,lokalit,,-to znamená,že jde o určitou zeměpisnou oblast bez ohledu na určité charakteristické vlastnosti zvířat / vzhled/.
Dnes se křížením tvoří velmi barevné mutace,které se zvířaty z volné přírody nemají nic společného.